Sėjos paslaugos: darbai, kurie leidžia džiaugtis geresniu derliumi

Sėja – tai ir atsakingas darbas, kurį privalo atlikti ūkininkai, ir labai svarbus technologinis procesas, nuo kurio priklauso sėklų dygimas, augalų vegetacija ir, be abejo, galutinis derliaus rezultatas. Laikoma, kad žemės dirbimas yra vienas iš svarbiausių agrotechnologinių procesų, reikalaujantis daugiausia darbo laiko ir energijos sąnaudų visoje žemės ūkio augalų auginimo technologinėje srityje. Iš dalies visa tai nulemia agrotechnikos reikalavimai, kurių privalu laikytis sėjos metu: nežaloti sėklų; sėją vykdyti tinkamu ir trumpiausiu (ne ilgiau nei 6 dienos) laiku; užtikrinti, kad sėjamoji technika išbertų nustatytą sėklų kiekį; sėklas į dirvą įterpti vienodu gyliu; užtikrinti tiesias sėklų eilutes ir vienodo pločio tarpueilius. Norint užtikrinti sėjos proceso kokybę, vienas svarbiausių dalykų – naudoti patikimą sėjamąją techniką. Ne visi ūkininkai, ypač smulkieji, nori ir investuoja į naujausių modelių technikas, ne visi išdrįsta patys pradėti taikyti naujesnes sėjos darbų technologijas. Tačiau šiuo metu jau nebūtina įsigyti nuosavą naujausią techniką ir darbus atlikti patiems, galima rinktis ir sėjos paslaugas – darbo jėgą, profesionaliai atliekančią visus sėjos darbus.

Juostinė sėja ir ražieninė sėja: skirtingos, bet reikalingos ūkiams

Dirvos fizikinės–mechaninės savybės ir reljefas, klimatinės sąlygos, augalinės derliaus liekanos, jų rūšys ir savybės – veiksniai, kurie veikia žemės dirbimo mašinų darbą. Tai reiškia, kad įvairiems sėjos darbams atlikti ne visada tinkamos bet kokios technikos ar mašinos. Prieš kurį laiką pasaulyje buvo pradėta ieškoti naujų žemės dirbimo būdų, kurie apimtų minimalų žemės dirbimą ir užtikrintų tiesioginės sėjos privalumus. Atrasta ir pradėta taikyti juostinio žemės dirbimo technologija (angl. Strip-tillage), kurios metu dalis dirvos įdirbama tam tikromis juostomis, o dalis paliekama neįdirbta arba vienu važiavimu supurenamas dirvos sluoksnis ir tam tikro pločio juostomis įterpiamos augalų sėklos.

Ūkininkai, dirbantys pagal juostinio žemės dirbimo technologiją, išskiria jos privalumus:

  1. Dirvos juostos gali būti įdirbamos įvairiais gyliais.
  2. Galima dirbti ne visu dirvos pločiu, o tik ten, kur reikia – kur augs augalai.
  3. Nesugadinama dirvos struktūra, o paviršiuje lieka buvusio derliaus augalinės liekanos – šitaip yra sumažinamas neigiamas poveikis aplinkai ir išsaugoma bioįvairovė.

Apskritai, juostinės sėjos technologija leidžia iki keturių kartų sumažinti degalų sąnaudas ir iki septynių kartų sumažinti laiko sąnaudas. Be to, jos išlaiko dirvos drėgmę, gerina dirvožemio struktūrą. Juostinio žemės dirbimo technologija – ekonomiškai naudingas sėjos būdas, puikiai tinkantis visoms grūdinėms ir ankštinėms kultūroms, ypač rapsams, kurie turi didelę šaknų sistemą ir reikalauja, kad dirva būtų giliai įdirbta ir tiksliai įterptos trąšos.

Taip pat populiarus pasirinkimas Lietuvoje – ražieninė technologija (angl. No-tillage). Ražieninė sėja žinoma gana seniai, ją ypač naudinga taikyti sausų juodžemių, stepių juostoje. Žinotina, kad ši technologija turi nemažai juostinio žemės dirbimo technologijos privalumų. Nors yra sakančių, kad ši technologija gana radikali, tačiau kai kuriais atvejais ji gali būti pati efektyviausia.

Ūkininkai, dirbantys pagal ražieninę technologiją, išskiria jos privalumus:

  1. Taupo dirvos drėgmę.
  2. Saugo dirvą nuo erozijos.
  3. Mažiau pažeidžia dirvą mechaniškai, sėjant į minimaliai arba visiškai neįdirbtą ražieną.

Vertėtų pabrėžti, kad palyginti su įprasta sėjos sistema, ražieninė technologija leidžia greičiau atlikti sėjos darbus, padeda sutaupyti iki 50 procentų darbo laiko ir sunaudoti perpus mažiau degalų.

Sėjos paslaugos, nepriklausomai nuo pasirinktos technologijos, leidžia ūkininkui sutaupyti arimui bei kultivavimui skiriamą laiką bei degalų sąnaudas, taip pat atitinkamai mažiau sudėvėti nuosavą techniką (tais atvejais, kai sėjos paslaugos pasirenkamos kaip papildomas darbo pajėgumas).

Sėjos paslaugos: ar verta užsakyti?

Atsakymą į šį klausimą žinosite tada, kai tai išbandysite. Jei neturite reikalingos technikos, jei norite, kad sėjos darbai būtų atlikti itin kokybiškai ir duotų puikų derliaus rezultatą, jei reikalingas papildomas pajėgumas darbams – sėjos paslaugos gali būti protingiausias ir geriausias sprendimas.

Daugybę agrarinių paslaugų, tarp jų ir sėjos paslaugas, siūlo Lietuvoje veikiantis agrarinių paslaugų teikėjų kooperatyvas – Agrorangovai.lt. Ar norėsite tradicinės sėjos paslaugų, ar juostinės, ar ražieninės – čia atrasite tuos, kurie tai gali suteikti. Sėjos – rapso, kviečių, žirnių, pupų, kanapių, miežių, rugių, kvietrugių, grikių, avižų, speltos, žolės ir kt. – paslaugos čia yra teikiamos našiomis ir populiariausiomis (visų pagrindinių tipų) sėjamosiomis. Sėjos paslaugos teikiamos visoje Lietuvoje – tiek labai didelėms žemės ūkio bendrovėms, tiek vidutinėms, tie ir smulkiems ūkiams. Jei sėjos paslaugas užsakysite iš anksto, gausite geresnes sąlygas.

https://agrorangovai.lt/

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *