Mergaitė ar berniukas? Ne tavo reikalas

Kasmet vis daugiau žmonių kalba apie prievartinį lyčių stereotipų brukimą nuo pat mažų dienų. Apranga, žaislai, vaikiški batai, auklėjimas, kaip elgtis – viskas nuo pat pradžių formuoja vaiko asmenybę ir ugdo jį kaip būsimą vyrą ar moterį, tinkamai įsijautusį į savo vaidmenį.

Aprangos ir avalynės svarba

Vaikiški bataiTėvai, besilankantys vaikų drabužių ir avalynės parduotuvėse, lengvai pastebi, kuo skiriasi mergaičių ir berniukų drabužėliai. Kadangi jie visi skirti vaikams, tai paprastai yra spalvoti, tačiau berniukams tradiciškai tenka žydros spalvos, o mergaitėms rausvos. Ant atskirų drabužių būna vaizduojami jų „herojai“. Ant mergaičių bus gėlytės, drugeliai, kažkas švelnaus, barbės, ant berniukų – automobiliai, motociklai ir kitokie dalykai, skirti neva vyrams. Tačiau tai dar ne viskas. Skiriasi ir pačios drabužių be avalynės funkcijos. Pavyzdžiui, vaikiški batai bus patogesni berniukams, ant jų bus mažiau dekoracijų, jie bus labiau pritaikyti judėjimui. Kai mergaitės rožiniai bateliai gali būti apskritai tarsi net neskirti judėjimui. Kaip ir drabužiai, bateliai dažnai yra pritaikyti tiesiog puošti mergaitę ir jie yra tokie, kad mergaitė nuolat turi saugotis nesusitepti. Berniukų avalynė ir drabužiai tamsesnių spalvų, ant jų nėra prikabinėta tiek dekoracijų, kurios gali nukristi lakstant tarp šakų. Taigi, jau vaikiškų drabužių ir batelių skyriuje pamatome, kaip ugdomi berniukai ir mergaitės. Berniukai – būti judriais, bėgioti, žaisti, mergaitės – saugotis išlikti gražiomis.

Įpročių ugdymas

Tačiau patys daiktai nieko nepadarys. Vaikiški batai nevers paties vaiko elgtis vienaip ar kitaip, kaip ir drabužiai. Lemiamą vaidmenį čia vaidins patys tėvai, kurie reaguos į tai, kaip vaikai elgiasi. Jei, pavyzdžiui, mergaitė šokinės su berniukais per upelį, ji rizikuos susitepti. Tuojau pat vos apsitaškiusi savo rožinę suknelę, ji bus išbarama mamos, apšaukiama, sugėdinama. Bus sakome – su suknele ir šokinėji kaip koks berniukas. Taigi, nuo pat jaunų dienų tarp vaikų atsiras kažkoks barjeras ir jie žais suaugusiųjų padiktuotą žaidimą, kuo būti, o kuo ne.

Įpročiai atsiras visur, ne tik žaidimų aikštelėje. Kambariai bus dekoruojami vienaip mergaitėms, kitaip – berniukams. O ir namų ruošos darbus tėvai skirstys vaikams skirtingai. Mergaitė eis skinti uogų, terliosis su jomis visą dieną. Kai berniukui bus suteikiama galimybė pavairuoti kokį įdomų prietaisą, pavyzdžiui, žoliapjovę, arba kokį nors nedidelį trimerį šakoms kirsti. Taigi, čia irgi atsiras tas ugdymas, už kurį dabar vakarai jau sulaukia daug kritikos.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *