Kažkada vien mintis, jog plokščias prietaisas, telpantis į delną, taps kone viso mūsų pasaulio epicentru – atrodė neįtikima. Šiandien mobilieji telefonai – įrankis, kuriuo bendraujama, keliaujama, naršoma internete, tvarkomi darbo reikalai, fotografuojama, žaidžiama, sportuojama ir atliekama begalė svarbių funkcijų. Rodos, kad mobilieji telefonai ir jų galimybės palengvinti mūsų gyvenimą tik plečiasi – jais jau galima matuoti pulsą, nustatyti širdies sutrikimus, atpažinti žmogaus tapatybę… Tačiau ne taip jau ir seniai naudojomės paprastais, laidiniais telefonais, o dar seniau žmonės nė negalėjo įsivaizduoti kitokio komunikacijos kanalo nei laiškai ar faksas. Sparčiai tobulėjančios technologijos lekia taip greitai, kad vos spėjame paskui jas. Šįkart siūlome žengti žingsnį atgal ir prisiminti, kaip gi atsirado telefonai.
Telefonas – tai ne vieno atradėjo nuopelnas. Palaipsniui, skirtingiems žmonėms vis sukuriant naujus, tarpusavyje susijusius išradimus, jis tapo bendru rezultatu. Vis dėlto visus taškus ant i sudėjo škotų kilmės amerikietis A. Grejamas Belas, daręs eksperimentus su pirmosiomis telegrafo sistemomis. Taigi, telefonas atsirado siekiant patobulinti telegrafą ir suteikti galimybę žmonėms kalbėti esant dideliu atstumu vienas nuo kito. Pirmoji telefono linija Europoje buvo nutiesta 1877 m. Berlyne. Kiek vėliau Belo kompanija įrengė ir telefono tinklą Varšuvoje bei Rygoje. Na, o 1888 m. Klaipėdoje pradėjo veikti telefono stotis, sujungusi net 23 abonento linijas.
Nors nuo pirmojo telefono atsiradimo mus skiria tik kiek daugiau nei 160 metų, šiandien jie laikomi savotiška atgyvena. Jau 1945 metais atsirado pirmieji, tuo metu dar mobilieji radijo telefonai, po keleto dešimtmečių „Motorola“ kompanijos atstovas pirmą kartą skambino „Motorola DynaTAC“, kuris savo dydžiu nelabai skyrėsi nuo plytos, o šiandien išmanieji telefonai iš rinkos baigia išstumti laidinius bei tampa neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Vien Lietuvoje išmaniuosius telefonus turi net 37 proc. gyventojų, tarp kurių – ir suaugusieji, ir paaugliai.
Yra teorijų, kad mobilieji telefonai ateityje turės dar daugiau funkcijų ir taps dar svarbesne mūsų gyvenimo dalimi. Taip pat vyrauja nuomonės, jog žmonės po truputį grįžta į praeitį ir pasiilgsta laikų, kai socializavosi ne virtualioje erdvėje. Kad ir kaip bebūtų, neįmanoma nesutikti, kad šis prietaisas mažiau nei per 2 šimtmečius iš esmės pakeitė žmonių bendravimo įpročius, darbo specifiką bei gyvenimo būdą, o nusakyti jo mechanizmų tobulinimo ribas ateityje būtų išties sunku…