Šiais laikais norėdamas kažką atsispausdinti, gali tiesiog už kelias dešimtis aurų ar šimtą eurų įsigyti spausdintuvą, o tuomet ieškotis geros spausdintuvu kasetes dar už mažesnę kainą. Nereikia būti nei privilegijuotu, nei labai turtingu asmenimi. Tačiau taip juk buvo ne visada… Buvo laikai, kuomet spausdinimas buvo labai retas, labai brangus, ir tik privilegijuotiems asmenims suteikiamas dalykas…
Iki spaudos mašinos išradimo
Iki 15 a. vidurio, iki išrandant Gutendbergui spausdinimo mašiną, tekstai būdavo perrašomi ranka. Teko džiaugtis tuo, kad apskritai yra išrastas raštas, tačiau ir juo ne kiekvienas galėjo pasimėgauti, nes tik kai kurie buvo krimtę mokslų. Dažniausiai dvasininkai ar tokį norą turėję kilmingieji, valdininkai. Rankraščių nebūdavo daug. Įsivaizduokite, kiek laiko užtruktų gražiai su plunksna ir rašalu perrašyti visą Bibliją… Vėliau spaudos mašinos išradimas tapo tuo dalyku, kuris iškart leido spausdinti daug greičiau, didesniais kiekiais, o žmogus buvo reikalingas tik tam, kad pakeistų, įdėtų popierių, lapus, prižiūrėtų tos mašinos veikimą.
Baimės ir pokyčiai, išradus spaudos mašiną
Visgi paneigti spaudos atsiradimo sukurtus pokyčius būtų sunku ar neįmanoma. Jie tikrai buvo, ir buvo dideli, ryškūs. Pirmiausia spaudos aparatas atrodė kaip retas prabangus aparatas, tačiau situacija ėmė keistis labai gretai, kaip ir visų revoliucijų etapais. Per Europą ir per kitus vėliau žemynus nusirideno spaudos banga. Buvo imti spausdinti lotyniški elementoriai, Biblijos… Tad ir pirmieji skaitiniai buvo tokie. Atsirado plačiau spausdinama literatūra: poetika, proza.
Tai tam tikra prasme iš privilegijuotųjų atėmė privilegiją: visi dabar galėjo džiaugtis tuo, kuo anksčiau džiaugėsi tik išrinktieji. Kilo daug baimių, kad visuomenė dabar suges ir bus pasaulio pabaiga.
Kokios naujos produkcijos atsirado
Tik tuomet atsirado tokia produkcija kaip laikraščiai, plakatai, knygos. Dabar dažnai spausdinimo kasetė naudojama tik išskirtiniams reikalams – galima sakyti, grįžtama prie pirmapradės idėjos. Spausdinimas jau yra retesnis negu, pavyzdžiui, prieš 30 metų, prieš kompiuterių erą. Tad didžiąją spausdintos produkcijos laviną būtų galima laikyti 20 amžiumi, kuomet spauda jau buvo tikrai labai pigi ir jos būdavo spausdinama labai daug.
Vaizdų antplūdis išgąsdino panašiai
Lyginant kitų išradimų istoriją, galima pastebėti, kad ir foto aparato išradimas tam tikru metu paveikė visuomenę. 19 amžiaus pabaigoje daug mokslininkų dirbo su šviesa ir bandė išrasti foto aparatus. Galiausiai, kuomet tai pavyko, labai išsigando dailininkai, supratę, kad jų kruopštus darbas nuo šiol bus pakeičiamas mechaniniu.