Automobilių ratlankiai – jų skirstymas ir naujausios technologijos

Kiekvienam patinka gražūs automobilių ratlankiai ir vyrauja nuomonė, kad jie sudaro pusę viso automobilio grožio. Tačiau ratlankiai yra ne tik estetinė, bet ir konstruktyvi automobilio dalis. Automobilio ratlankiai tiesiogiai įtakoja transporto priemonės dinamiką, stabilumą ir ekonomiškumą, todėl jų pasirinkimas yra ne mažiau svarbus. Ratlankių gamintojai nuolat tobulina savo ratlankių dizainą ir įdiegia naujas gaminimo technologijas, kad pagerintų automobilio našumą ir būtų vienu žingsniu pirmesni už savo konkurentus. Apie tai, kuo ratlankiai skiriasi vienas nuo kito, jų skirtumus ir naujoves ratlankių pasaulyje, skaitykite šiame straipsnyje!

ratlankiai 1

Ratlankių tipai
Prieš pradedant kalbėti apie naujoves automobilių ratlankių pasaulyje iš pradžių reikia sužinoti apie tai, kokie yra pagrindiniai ratlankių tipai, kurie populiariausi šiuo metu ir kokie yra struktūros niuansai bei dizaino skirtumai. Šis pagrindinis susiskirstymas Tau padės lengviau suprasti, kokio tipo ratlankiai bus labiausiai tinkami Tavo automobiliui.

Plieno ratlankiai
Šiuos ratlankius liaudiškai dar vadina “štampuotais” ratlankiais. Jie pagaminti iš plieno lakštų, todėl jiems būdingas didesnis svoris nei lietinių ratlankių.

Plieno ratlankių privalumai:
• maža kaina;
• smūgius sugeriančios savybės – jei ratlankis yra pažeistas, užvažiavus ant kokio nors aštraus krašto, tai gali apsaugoti automobilio pakabą nuo didesnių pažeidimų.
Plieno ratlankių trūkumai:
• mažas atsparumas korozijai;
• ribota dizaino įvairovė.
Plieninius ratlankius daugiausia naudoja būtent žiemos sezonu, kai kelių kokybė yra suprastėjusi ir praktiškumas yra svarbesnis už estetiškumą. Jei norite pagerinti plieninių ratlankių išvaizdą, visada galite paieškoti sau tinkamo dekoratyvinio ratlankių dangčių komplekto!
Lieti ratlankiai
Lengvo lydinio lieti ratlankiai yra pagaminti iš aliuminio lydinio, kuris yra daug lengvesnė medžiaga nei plienas. Lieti ratlankiai skiriasi gamybos (liejimo) metodais ir priklausomai nuo to, kokia technologija buvo naudojama, lieti ratlankiai gali būti net iki 15 -30 % lengvesni nei to paties dydžio plieno ratlankiai.

Lietų ratlankių privalumai:
• pagerintas automobilio pagreitis ir stabdymo efektyvumas;
• pagerintas degalų taupymas;
• didesnis atsparumas korozijai;
• nuo smūgių apsaugančios savybės – jei ratlankis yra pažeidžiamas, tai gali apsaugoti automobilio pavarą nuo didesnių pažeidimų.

Lietų ratlankių trūkumai:
• didesnė kaina lyginant su plieno ratlankiais;
• neatsparūs aštriems pažeidimams, dėl kurių ratlankis sutrūkinėja, o neįlinksta.
Kaip matote, lengvojo lydinio ratlankiams yra daug funkcionalių dizaino privalumų, kurie pagerins Tavo automobilio našumą, o ne tik išvaizdą. Tačiau tai pat ir estetinė pusė ne mažiau svarbi ir lietus ratlankius galima ypatingai išskirti – jų gamybos technologijos siūlo beveik neribotą dizaino variantų pasirinkimą, leidžiant surasti savo akims tinkamiausią komplektą.

ratlankiai 4

Kaltiniai ratlankiai

Kaltiniai ratlankiai taip pat pagaminti iš aliuminio lydinio, tačiau skirtinga gaminimo technologija leidžia dar daugiau sumažinti ratlankio svorį ir pagerinti jų patvarumą. Dėl aukštų našumo rodiklių šiuos ratlankius dažniausiai naudoja automobilių sporte. Deja, dėl sudėtingo gaminimo proceso kaltiniai ratlankiams ya ribotos dizaino galimybės, taip pat daug aukštesnė kaina, lyginant su kitais lengvojo metalo lietais ratlankiais.

Surenkami ratlankiai
Surenkami ratlankiai yra pagaminti naudojant tuos pačius lietų ratlankių gamybos metodus, tačiau juos galima kombinuoti, naudojant skirtingas medžiagas kiekvienai atskirai ratlankio daliai. Šiam dizainui yra savo privalumai – jei ratlankis yra sugadintas arba pažeistas, yra didelė galimybė, kad jį bus galima pataisyti, pakeičiant tik jo dalį. Atkreipkite dėmėsį, kad surenkami ratlankiai gali kainuoja net 1000 eurų už komplektą, šio dizaino privalumas yra puiki žinia tiems surenkamų ratlankių savininkams, kurie įvažiavo į kokią nors gilesnę duobę.

Kaip pasikeitė automobilių ratlankiai per paskutinius dešimtmečius?
Jei kalbėsime apie automobilių ratlankių vystymąsi per pastaruosius dešimtmečius, reikia paminėti, kad šiuo metu “ratas nebuvo išrastas iš naujo“, tai reiškia, kad ratlankių gaminimo metodai radikaliai nėra pasikeitę. Ratlankių gamintojai nuolat dirba su ateities automobilių ratlankiais, tačiau jie daugiausia tėra prototipai ir artimiausiu metu negalės konkuruoti su tradicinio dizaino (plieno, lietais, kaltiniais ir surenkamaisiais) ratlankiais. Evoliucija, o ne revoliucija yra paskutinių dešimtmečių vystymosi kryptis automobilių ratlankių pasaulyje. Tai reiškia, kad daugiausia yra patobulinami jau pagaminti nauji metalų lydiniai ir apsauginės dangos su pagerintomis savybėmis.

ratlankiai 3

Gali būti, kad ne artimiausiu laiku, bet ateityje kai kurios ratlankių koncepcijos vis dėl to bus įdiegtos į masinę gamybą. Apžvelkime keletą iš jų!

Anglies ratlankiai
Anglis arba anglies pluoštas automobilių pramonėje buvo naudojamas santykinai ilgą laiką ir iš pradžių buvo naudojamas tiktai Formulė 1 lenktynių automobiliuose. Anglis yra automobilių pramonės stebuklingoji medžiaga, jis iki 10 kartų patvaresnis ir iki 5 kartų lengvesnis uz plieną. Iš šios medžiagos pagaminti ratlankiai yra labai lengvi ir patvarūs, tačiau šiuo metu jų masinę gamybą apsunkina sudėtingas gamybos procesas ir labai didelės išlaidos (apie 5000 dolerių už vieną ratlankį). Dėl šių priežasčių anglies ratlankiai šiuo metu yra prieinami tik ekzotiškų superautomobilių įrangose arba kaip išskirtinio tiuningo paskirtis.

Michelin Acorus
Visiems žinoma tendencija vyrauja jau keletą dešimtmečių – kiek įmanoma didesnio skersmens ratlankį patalpinti ant savo automobilio. Didelio dydžio ratlankiai, be abejonės automobilio išvaizdą padaro sportiška ir patrauklia, tuo pačiu sukeldama dideles problemas. Didesnio dydžio ratlankis sumažina automobilio padangos profilį, o tai nulemia, kad sugadinti automobilio ratlankį, užvažiavus ant pakraščio arba įvažiavus į duobę, rizika žymiai padidės. Sprendimą šiai problemai siūlo prancūzų padangų gamintojas Michelin bendradarbiaudamas su ratlankių gamintojais Maxion. Nauja ratlankių sistema, kuriai duotas pavadinimas Acorus, susideda iš elastingos guminės jungties poros, sumontuotos prie specialaus lieto ratlankio, kad padėtų sumažinti smūgio stiprumą ratlankio pakenkimo metu. Acorus sistema taip pat suteikia galimybę uždėti mažesnio profilio padangas be baimės, kad jos bus sugadintos, įvažiavus į pirmą duobę.

Kokie yra kokybės standartai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, įsigyjant naujus automobilių ratlankius?
Vienas iš svarbiausių kriterijų, ieškant savo automobiliui naujų ratlankių komplekto yra patrauklus dizainas. Tai tikrai svarbu, tačiau neturėtumėte pamiršti taip pat ir praktiškumo. Ką reikia atkreipti dėmesį, įsigijant naujus atomobilių ratlankius?
Ratlankių dydis
Didesnio dydžio automobilių lieti ratlankiai pagerina automobilio išvaizdą, tačiau svarbu pažymėti, kad uždėdami savo automobiliui didesnio skersmens ratlankius, sumažinsite ant jų sumontuotų padangų profilį, kas gali įtakoti:
• automobilio amortizacijos kokybės ir vairavimo komforto sumažėjimą;
• padidės rizika ratlankio pažeidimams, užvažiuojant ant kliūties, pavyzdžiui, kelkraščio.

Ratlankių atsparumas išorinės aplinkos poveikiui

Rizika ratlankių pažeidimams dėl nekokybiškos kelių dangos yra visus metus, bet ypač padidėja žiemos periodu, kai kliūtys kelyje slepiasi po sniego danga. Be to Lietuvos keliai žiemą yra barstomi druska ir antislidžiais chemikalais. Abi prieš tai minėtos priemonės įtikina daugelį automobilių vairuotojų žiemos periodą montuoti ant padangų pigiausius plieno ratlankius, kurie, žinoma, yra praktiški, bet estetinis aspektas paliekamas antrame plane.

ratlankiai 2

Jei visgi norite stilingų lietų ratlankių savo automobiliui taip pat ir žiemą, neprarandant praktiškos pusės, laikykitės šių sąlygų:
• žiemines padangas montuokite ant mažesnio dydžio lietų ratlankių nei vasarą. Jie atrodys geriau nei plieno ratlankiai ir nereikės aukoti komforto ir saugumo;
• įsigykite ratlankius su antikorozine danga, ji apsaugos ratlankius nuo korizijos sunkiomis žiemos sąlygomis.
Jei nesi įsitikinęs, kokie ratlankiai bus tinkamiausi būtent Tau, susisiek su ratlankių ekspertais! Pats didžiausias lietų ratlankių pasirinkimas ir kompetentingi konsultantai pas www.padangos1.lt! Užeik ir įsitikink pats!

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *