Kiekvieno šeimininko pareiga – pasirūpinti savo augintinio saugumu, užtikrinti, kad mylimas šuo ar naminė katė nepabėgtų iš namų ir nepatektų į pavojų (pvz., nepakliūtų po automobilio ratais, kieme nesusipjautų su kitais gyvūnais ir pan.), o tuo atveju, jei vis dėlto augintinis pabėgtų, – užtikrinti galimybę jam saugiai sugrįžti namo. Veterinarai Vilniuje pastebi, kad dėl šeimininkų neatsargos įvykusių nelaimingų atsitikimų skaičius, deja, tik didėja.
Gyvūnų ženklinimas
Vienas svarbiausių darbų, kurį skatina veterinarijos klinikos, – gyvūnų ženklinimas mikroschemomis. Nors Vakarų šalyse vis daugiau augintinių (šunų, kačių, šeškų ir kt.) turi integrinius grandynus, Lietuvoje minėtoji tendencija auga gana lėtai. Ženklinimo metu mažytė kompiuterinė schema, turinti konkrečiam gyvūnui priskirtą identifikacijos numerį, specialia adata neskausmingai įterpiama gyvūnui po oda, tarp menčių. Užregistruota mikroschema suteikia visą reikalingą informaciją apie augintinį ir jo šeimininką (galima užregistruoti tiek šeimininko telefono numerį, tiek namų adresą). Tiesa, kadangi mikroschema yra pasyvaus veikimo prietaisas, neturintis energijos šaltinio, norint patikrinti, ar gyvūnas turi vadinamąjį „čipą“, reikia jį nuvežti į veterinarijos kliniką arba turėti specialų skaitytuvą, leidžianti perskaityti mikroschemos duomenis.
Vardiniai augintinių pakabukai
Nors veterinarai primigtinai rekomenduoja gyvūnus „čipuoti“, nereikėtų pamiršti ir paprasto, tačiau efektyvaus metodo – vardinio pakabuko. Tai ženkliukas su augintinio vardu, šeimininko telefono numeriu ar kita aktualia informacija, kuri būtų svarbi pasimetusį gyvūną radusiam asmeniui. Turėdamas pakabuką su šeimininko telefono numeriu, tikėtina, kad augintinis kur kas greičiau sugrįš į mylinčius namus.
Profilaktinės priemonės
Kad gyvūnas nepasimestų, turite rūpintis ir profilaktinėmis priemonėmis. Primename, kad šunų mieste negalima vedžioti be pavadėlio. Augintinį paleiskite tik aptvertoje ir specialiai gyvūnas skirtoje teritorijoje. Net ir tuo atveju, jei gyvenate nuosavame name, augintinis neturėtų būti paleistas, jei jūsų valdos nesaugo gyvūnui neįveikiama tvora. Nepamirškite, kad bėgti iš namų yra linkę ne tik šunys, bet ir katės, todėl nepalikite praverto lango ar balkono, atidžiai stebėkite lauko duris, kai išeinate iš namų, kadangi katės mėgsta prabėgti pro einančio šeimininko kojas. Veterinarai šunų augintojus ragina mokyti dresūros komandų, kurios pagelbėtų esant stresinėms situacijoms. Paklusnus augintinis turi mokėti atbėgti pas šeimininką, kai yra pašaukiamas, ir, ignoruodamas aplinkinius dirgiklius, koncentruoti dėmesį į namiškius.
Ne tik profilaktinėmis priemonėmis reikia pasirūpint, bet ir nuolatos taikyti sveiką gyvenimo būdą savo augintiniui. Kad ir kaip keistai tai skambėtų, bet kai kuriais atvejais žmonės mažai kuo skiriasi nuo kačių ar šunų. Panašiai yra su maistu. Kuo sveikesnį maistą valgys jūsų augintinis, tuo geresnis bus jo imunitetas ir tuo geriau veiks jo organizmas. vetspot.lt galima rasti prekių, kurias naudodami tikrai užtikrinsit savo augintinio sveikatą.