Sakoma, kad geri darbo pasiūlymai nesimėto, o ir kai atsiranda, tai į tą pačią vietą visada pretenduoja ir daugiau žmonių. Norite žinoti, kaip galima gauti gerą darbą? Turite pasistengti ir neprarasti vilties, jei tai neišdegs iškart, iš pirmo karto.
Ieškokite skelbimų
Darbo ieškojimas jau yra kaip darbas. Tiesą sakant, panašiai dirba ir, pavyzdžiui, NT agentūros. Kuriose dirbantys žmonės nuolat stebi visus skelbimų puslapius. Jeigu tik kažkas kažkur pateikia kokį nors skelbimą, tai agentūros iškart siekia tą skelbimą pagriebti. Skambina žmogui ir siūlo prie jo skelbimo priderinti NT agentą. Kai ieškote darbo, jums taip pat verta nuolat stebėti portalus, kuriuose atsiranda darbo pasiūlymai. Tai gali būti ir paprasti darbo skelbimų portalai, ir apskritai skelbimų portalai, ir net specifinės grupės socialiniuose tinkluose. Tad pagalvokite apie tai, susidarykite sąrašą nuolatinių vietų, kur ieškosite, ten ir bandykite laimę.
Kreipkitės ne tik pagal skelbimus
Aišku, jums pirmiausiai reikia galvoti, ko norite. Susirasti bet kokį darbą gali būti sunkiau negu tą, kurį vadintumėte svajonių. Nes siunčiant laiškus ir cv į jums nepatrauklias darbo vietas, net negalėsite savęs labai gerai pristatyti. Jeigu jūs galvojate, kad „šitas darbas kaip tik jums“, tai žinokite, jog ir darbdavys galvos apie jus taip pat. Jis irgi vertindamas laiškus galvoja „šitas žmogus – kaip tik mums“ arba „o čia tik dar vienas random laiškas“. Dėl to geriau įsigilinti į tuos skelbimus, kur darbo pasiūlymas jums atrodo tinkamiausias, ten ir kreiptis. Be to, galite kreiptis į įmones ir organizacijas ne tik tada, kai jose ieškoma darbuotojo. Galbūt jūs norite įsidarbinti Operos ir Baleto teatre, bet nesulaukiate, kada galėsite tai padaryti, nes neatsiranda darbo skelbimų. Nusiųskite ten savo laiškus, pasakykite, kad domitės tokia darboviete. Kai prireiks naujo darbuotojo, jus ir pakvies pirmiau nei bus dedamas skelbimas. Jeigu jus priims, tai ir skelbimo dėti nebereikės.
Tinkamai save pristatykite
Žinoma, bene svarbiausias dalykas yra savęs pristatymas. Reikėtų žvelgti į šį procesą kaip į paprasčiausiaikomunikacijos procesą, o ne kokią nors mistiką. Jūsų tikslas – pasikalbėti ir apie save pranešti darbdaviui taip, kad jis greitai ir teisingai suprastų jam aktualią informaciją apie jus. Svarbiausia jam suvokti, ar jūs būtumėte tinkamas ir naudingas darbuotojas jų įmonėje. Tad vadovaukitės šiuo kriterijumi ir pagal tai rašykite tiek laiškus, tiek cv.